Kradení a hraní

Nejdříve bych vás měla seznámit s tím, jak to vlastně funguje. Straka obvykle nebývá sama. Nežije však ve velkých skupinách. Většinou bývá se svými odrostlými mláďaty, která ji opustí až na jaře. Takový normální den, straka tráví hledáním potravy, odpočinkem a hraním. Myslím, že je zajímavé říct, že straka má celkem velkou sílu v zobáku. Jak ji tak někdy pozoruji, žasnu nad tím, jak velký kamínek či jiný předmět je schopna unést. Sníh není tak těžky, ale přece jenom to chce nějakou zručnost, aby ho udržela v zobáku.

 

UPOZORNĚNÍ: Pozor, straka má opravdu ostrý zobák! Pozor na oči, nepřibližujte se k ní příliš obličejem, protože oči se lesknou a mohou ji lákat. Je známá vyklováváním očí. Také upozorňuji, že když má straka špatnou náladu a je agresivní, raději ji neprovokujte - krev vám (možná) nepoteče, ale příjemné to není.

1.)Kradení:

Když v přírodě straka vidí, jak si její příbuzá schovává nějaké to maso, pozoruje ji, a když ta druhá nenápadně odejde od své skrýše, sebere jí potravu a přivlastní si ji. Nemusí se však jednat jen o potravu. Například kamínek: všude kolem vás je plno kamínků a vy si jeden vyberete a ukážete jí ho. Ona si jej bude chtít vzít, ale když jí ho nebudete chtít dát, začne se s vámi o něj přetahovat. V tu chvíli si zřejmě řekne: ,,Hmm, když mi jej nechce dát, tak musí být nějak důležitý"! Proto, v případě výhry v přetahování rychle poodběhne a snaží se jej schovat. Pro jistotu jej překryje nějákým lístečkem či jiným kamínkem, jenž se jí připlete pod zobák. Všimne-li si však, že se blížíte k její skrýši s nekalými úmysly, přiběhne, co nejrychleji ke své kořisti a snaží se ji zachránit. Najde jí novou skrýš a za chvíli o kamínek ztratí zájem a baví se jinak. Horší je, když ji začnete honit, to začne létat jako zběsilá a krádež pomalu přechází v hru. Než však přejdeme k hraní, existuje ještě pár druhů kradení. Není až tak pravda, že jde straka po tom, co se třpytí. Ona jde po VŠEM. Vše, co ji zaujme, musí prozkoumat a to nejlépe tak, že to sebere a uteče s tím do bezpečí. Poté to začne zkoumat. Až si s tím dostatečně vyhraje nebo to zničí, nechá to ležet nebo si to schová. Může to být cokoliv (rukavice, papírek, věci z pouzdra, špaček cigarety nebo i cigareta celá :-) ...)

2.)Hraní:

Hraní a kradení jsou velmi úzce propojené, protože straka se baví tak, že provokuje a za provokování bere i to, když vám něco sebere a vy se naštvete a chcete jí to sebrat. Raději to nedělejte - když si totiž straky nebudete všímat, rychle jí to omrzí. Udržet stračí pozornost delší dobu není vůbec jednoduché.

Moje straka občas seskočí na zem a začne rychle běhat třeba kolem stolu a vypadá u toho jako blázen, jako by mě přímo vyzívala ať se s ní jdu honit. Baví ji také do všeho klovat. Takže vše, co ji zajímá, musí ,,ochutnat." Nevím, proč. Možná zkouší materiál, možná si myslí, že je to k jídlu a nebo je prostě jen zvědavá...                                                  

Jednou jsem měla venku pouzdro a to bylo velmi lákávé pro někoho, jako je ona. No a straka by nebyla strakou, kdyby mi z něj něco nevzala. Konkrétně mi sebrala propisku. Nesnažila jsem se ji vydobýt zpátky, nemělo by to cenu. Jako obvykle do ní klovala, jenže potom se jí zasekla v díře a ji to mírně rozladilo. Myslím však, že i to pro ni byl druh zábavy.

 

 

 

Omlouvám se za kvalitu videií, ale na následujícím videu vidíte názornou ukázku, jak straka zběsile lítá i jak se přetahuje o kamínek.

Věděli jste, že straka hnízdí každý rok v jiném hnízdě? Nikdy se ke svým starým nevrací. Jejich stará hnízda často využívají poštolky, sovy či jiní ptáci.

 

VTIP:

Je medvěd, zajíc a straka a dostali k Vánocům dárky. Kromě straky. Mědvěd dostal zlaté hodinky a zajíc živou krávu. Druhý den se zvířata sejdou a medvěd říká, že mu někdo ukradl zlaté hodinky. Zajíc si zase stěžuje, že mu někdo ukradl krávu. Straka se podívá na zlaté hodinky a řekne:,, Už je pět hodin, musím jít dojit."